banner koronavirus

Koronavir – rady pro seniory

Senioři jsou v čase koronavirové pandemie tou nejohroženější skupinou. Bojíme se o ně a snažíme se je chránit. Někteří z nich však situaci zlehčují, jiní netuší, co mají dělat. „Je dobré, aby dodržovali režim spánku, jídla, aktivit, pohybu i sociálních kontaktů,“ radí Hana Mezerová, psycholožka a koučka společnosti Seniorem s radostí.

Deset rad pro seniory, jak se bránit proti koronaviru

  • Nepodávat ruku – Koronavirus se z člověka na člověka přenáší po úzkém kontaktu kapénkovou infekcí.
  • Umývání rukouUmývání rukou by mělo být samozřejmostí
  • Dezinfekční prostředek s sebou – Noste s sebou dezinfekční prostředek. Hodí se vám zejména při cestování v MHD.
  • Bezkontaktní platba – Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno upozornila, že častým nositelem nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, jsou bankovky.
  • Zinkové pastilky – Podle Mosleyho jsou efektivní proti některým příznakům koronaviru, pokud je člověk užije do 48 hodin od vykázání symptomů.
  • Kvalitní spánek – Především během hlubokého spánku si tělo vytváří látky, které posilují imunitní systém, čímž pomáhají bojovat proti infekci.
  • Zásoby léků – Zejména senioři by se měli ujistit, že mají dostatečnou zásobu léků.
  • Omezení cestování – Nepotřebuje-li senior někam nutně vyrazit, je nejlepší zůstávat doma.
  • Minimální kontakt s nemocnými. Navíc se vyhlášena karanténa.
  • Zodpovědné chování – Při kašli a kýchání by si lidé měli zakrývat ústa paží nebo rukávem, nikoli rukou.

Chatové poradenství: Organizace Život 90 spustila poradenství pro seniory po chatu. Věnuje se tématům týkajících se pečování, mezilidských vztahů, osamělosti, domácího násilí, úmrtí blízké osoby. Poskytuje také základní orientaci v oblasti dávek, příspěvků, sociálních služeb a dalších sociálně právních témat. V této mimořádné situaci nabízí také základní informace a potřebné kontakty ohledně COVID-19.

Odkaz na chat pro seniory: https://elinka.internetporadna.cz/linky/senior-telefon-zivota-90

Naše aktuální provozní doba

Pondělí – 09:00 – 17:00 / Úterý – 10:00 – 15:00 / Čtvrtek – 13:00 – 16:00

Chat Senior telefonu je určen pro všechny, kteří se ocitli v tíživé situaci nebo životní nepohodě, a potřebují radu, podporu a pomoc. Můžete se na nás obrátit s tématy týkající se pečování, mezilidských vztahů, osamělosti, domácího násilí, úmrtí blízké osoby. Poskytujeme také základní orientaci v oblasti dávek, příspěvků, sociálních služeb a dalších sociálně právních téma

Koronavirus doporučení pro seniory

Další shrnutí a doporučení:

– BUĎTE VNÍMAVÍ a OHLEDUPLNÍ: Je důležité, aby se každý z nás choval co nejzodpovědněji a co nejohleduplněji. Především musíme chránit naše seniory, a to jak před virem, tak před strachem. Bude to běh na dlouhou trať, možná na několik týdnů, možná na tři či čtyři měsíce. Vydržme to.

– OBRAŤTE SE PRO POMOC: Hlavní město Praha ve spolupráci s dalšími organizacemi zřídilo linku pomoci pro osamělé seniory: 800 160 166 (nonstop). Na tuto linku lze volat kvůli zajištění nákupů, venčení psů, vyzvednutí léků apod. Infolinku má také Praha 7: 734 521 840 (všední dny, 8 – 16 hod.). Infolinka slouží k poskytování obecných organizačních a provozních informací k přijatým opatřením dotýkajícím se naší městské části a k žádostem o pomoc v naléhavých situacích

– BUĎTE V TELEFONICKÉM NEBO ELEKTRONICKÉM KONTAKTU: Starší lidé patří mezi nejvíce ohrožené skupiny vzhledem k důsledkům možné nákazy. Senioři by nyní měli zůstat doma vycházet zcela výjimečně. Senioři by proto měli kontaktovat své známé ohledně pomoci s nákupem. Kdo se ze seniorů z Prahy 7 dostane do svízelné situace, ať kontaktuje linku pomoci pro osamělé seniory: 800 160 166 (nonstop), případně INFOLINKU PRAHY 7: 734 521 840 (všední dny, 8 – 16 hod.).

– OMEZTE ZBYTEČNÉ NÁVŠTĚVY: Nevystavujte starší a nemocné lidi zbytečnému riziku. Aktuálně jsou zakázány návštěvy v domech s pečovatelskou službou, v domovech seniorů a ve zdravotnických zařízeních kromě zajištění zcela nezbytné péče ze strany pečujících osob, zdravotních sester apod.

– STAŇTE SE DOBROVOLNÍKEM: Každý z nás se může stát dobrovolníkem, někomu nakoupit nebo objednat nákup na e-shopu, pomoct seniorům s eReceptem, předávat informace nebo koordinovat ostatní dobrovolníky. Dobrovolnickou pomoc Praha koordinuje s hlavním městem a Českým červeným křížem

– UVEĎTE KONTAKT NA SVŮJ DŮM: Kontakty na společenství vlastníků jednotek ve vašem domě umožní, aby se pomoc dobrovolníků dostala k lidem, kteří ji potřebují a o kterých třeba ještě nevíme. Kontakty na SVJ a družstva zaregistrujte prosím zde: www.praha7.cz/svj

– POMÁHEJTE S NÁKUPY: Každý z nás může pomoci svému sousedovi s nákupem či dalšími potřebami, aby senior nemusel být vystaven setkání s desítkami dalších lidí v obchodech a na dalších veřejných místech.

– NECHTE SI POSLAT RECEPT: eRecepty mohou lékaři posílat e-mailem nebo na telefon, není třeba zbytečně chodit do ordinací. Pokud máte s eReceptem potíže, kontaktujte linku pomoci pro osamělé seniory: 800 160 166 (nonstop), případně INFOLINKU PRAHY 7: 734 521 840 (všední dny, 8 – 16 hod.).

– NECHTE SI POSLAT JÍDLO: Firmy jako Rohlik.cz a Kosik.cz nabízejí roznáškové služby zdarma pro seniory a držitele ZTP. Pokud potřebujete pomoci s objednáním této služby, kontaktujte linku pomoci pro osamělé seniory: 800 160 166 (nonstop), případně INFOLINKU PRAHY 7: 734 521 840 (všední dny, 8 – 16 hod.).

– VYCHÁZEJTE VE VHODNÝ ČAS A VŽDY MĚJTE ŠÁTEK NEBO ŠÁLU NEBO ROUŠKU PŘES NOS A ÚSTA:  Pokud jste senior, a i přes doporučení si chcete jít sám nakoupit, zvolte dobu mezi 7. a 9. hodinou dopoledne. Tato doba je z rozhodnutí vlády určená pouze pro nákup seniorů nad 65 let a zdravotně hendikepovaných. Mějte také na paměti, že platí nařízení pohybovat se venku výhradně s rouškou.

Desinfekce
Roušky koronavirus
Imunita proti koronaviru

– CO KDYŽ CHYBÍ ROUŠKY?: Pokud máte příznaky onemocnění, nemůžete sehnat rouškou a nechcete nakazit okolí, zkuste si vyrobit provizorní roušku z bavlněné tkaniny. Je to lepší, než nic. Na radnici pravidelně probíhá zdarma výdej látek na výrobu roušek. V případě potřeby volejte na INFOLINKU 1212.

další informace:

http://chranimnejslabsi.cz/

https://www.pomocdodomu.cz/