Jak vyrobit roušku proti koronaviru

Návod jak ušít roušku

Jak vyrobit roušku

Jak začít:

  • Vystřihněte si z bavlněné látky čtverec o rozměrech 20 × 20 cm
  • Protilehlé strany připraveného čtverce látky zahněte na 0,5 cm a prošijte
  • Udělejte si nástřihy, které výrazně usnadní tvorbu skladů, zažehlete a zajistěte ještě špendlíky (https://daya.cz/…nenou-rousku)
  • Pruhy: okraje po celé délce zahněte cca 0,5–0,7 cm a zažehlete, přeložte ještě napůl a znovu zažehlete
  • Do takto připravených proužků vložte do středu zažehlenou roušku, schovejte do něj její nezačištěný okraj a zajistěte špendlíky
  • Poté dle videa celou roušku i proužky prošijete

Z jakého materiálu roušku vyrobit?

Prvním krokem k výrobě roušky je volba vhodného materiálu. Je třeba myslet na to, aby byl účinný a pohodlný zároveň a bylo vám i příjemné jej nosit. Tedy aby zachycoval co nevíce virových částic a aby se nám v něm dobře dýchalo, nebo aby nám nedráždil obličej. Myslete na to, že rouškou musíte mít zakrytou přibližně polovinu obličeje, především nos a ústa. Jako nejlepší varianta pro výrobu domácí roušky se zatím jeví čistá bavlna.

Videa s návodem jak udělat roušku na koronavirus

 

 

Podomácku vyrobené roušky podle studie až 2,5krát snižují riziko nakažení.

Proč je nutné mít roušku?

S platností od půlnoci na úterý 17. 3. vydalo vedení Prahy zákaz vstupu do MHD bez zakrytých úst či nosu. “Ať už máte zdravotnické roušky, vlastnoručně vyrobené roušky, nebo využijete třeba šálu, všechno je lepší než nic,“ napsal pražský primátor Zdeněk Hřib na Twitteru.

Zároveň platí zákaz vycházení bez ochrany úst a nosu.

Hlavní zásady nošení roušky

  • Před nasazením roušky si důkladně umyjte ruce
  • Nasazujte roušku přes nos i ústa tak, aby nevznikla mezera a dýchali jste přes roušku
  • Při nošení se roušky nedotýkejte ani ji neposunujte na krk
  • Při sundavání uchopte roušku za šňůrky aby jste zamezili dotyku
  • Látkové roušky po sundání uchovávejte v uzavřeném koši/nádobě a před použitím sterilizujte
  • Umyjte si ruce

Před čím rouška ochrání?

Na rozdíl od respirátorů je rouška méně účinná. Respirátory jsou vybaveny speciální filtrací. Oproti nim je tkanina u roušek řidší a nedokáže tak zcela odfiltrovat virové částice, které jsou velké jen několik nanometrů. Profesionální chirurgické roušky jsou navíc vyrobeny ze speciální tkaniny a obohacené o stříbro, které má schopnost pohlcovat škodlivé látky. Vzhledem k nedostatku roušek a respirátorů je asi neseženete, ale i po domácku vyrobená rouška může prokázat vekou službu. Můžete vyzkoušet i české nano roušky.

Dbejte na správnou údržbu

Bavlněné roušky po každém použití vyvařte a propařte pomocí páry ze žehličky zapnuté na nejvyšší stupeň. Roušku lze také sterilizovat v troubě při teplotě 70°C. Roušky zakoupené v lékárnách jsou často jednorázové a po použití se musí v

Sterilizace roušek a jak prát?

Nejlepším způsobem sterilizace je vyvaření. Pro odstranění všech virů a bakterií je třeba nechat roušku projít varem. Nejlepší je ji v horké vodě ponechat až do vychladnutí. Každá po domácku vyrobená rouška by měla splňovat možnost sterilizace, aby se dala znovu použít. Před prvním použitím raději roušku i oprat.

Infografika jak zacházet s rouškou

Další zdroje jak ušít roušky a ústenky:

https://sijtesnami.cz/2020/03/navod-jak-usit-rousku-ustenku/

Střihy na roušku

https://www.sartor.cz/content/66-jak-usit-rousku

Diskutovat můžete i na diskusním foru v sekci zdraví.

Návod na ušití jedndouché roušky od švadleny: https://medium.com/@prosikulky/jak-u%C5%A1%C3%ADt-rou%C5%A1ku-%C3%BAstenku-doma-n%C3%A1vod-st%C5%99ih-ve-3-velikostech-d%C4%9Btsk%C3%A1-d%C3%A1msk%C3%A1-a-p%C3%A1nsk%C3%A1-97a38bb60f94

Profesionální respirátory FFP2 u dospělých snižují riziko nakažení 66× až 113×, chirurgické roušky 4,1× až 5,3×, roušky z utěrky na nádobí 2,2× až 2,5×. U dětí poskytují slabší ochranu.