banner koronavirus

Karanténa

Nařízená karanténa

V současné době máme vyhlášen nouzový stav v celé ČR a zároveň uzavřeny státní hranice. Osoby, které se však před vyhlášením tohoto stavu vrátili z rizikových oblastí (např. Rakousko, Německo, Polsko, Čína, Belgie, aj.) musí povinně dodržovat karanténu a zdržovat se pouze doma. Za nedodržení tohoto nařízení hrozí vysoké pokuty. Výjimku mají tzv. pendleři, tedy osoby které v zahraničí pracují.

Doporučená karanténa

Zároveň také vyšla v platnost celostátní karanténa, kdy by lidé měli vycházet pouze v nutných případech – do práce, na nákup potravin a léků. Samozřejmě vás nikdo nebude kontrolovat, kam jdete a proč se zdržujete venku. Buďme však zodpovědní a ohleduplní k ostatním a nařízení se snažme co nejvíce dodržovat.

Jak se v karanténě chovat

Pokud jste se z jakéhokoli důvodu ocitli v nařízené karanténě, nesmíte mít kontakt s ostatními lidmi, maximálně s osobami s kterými sdílíte domácnost. V případě že se u vás nemoc potvrdila, mějte nejlépe pouze pro sebe vyhrazenou jednu místnost, kam ostatní členové bytu nepůjdou. Koupelnu používejte jako poslední a ihned ji po sobě vydezinfikujte. Mějte vlastní ručník a pokud půjdete např. do ledničky, nasaďte si ochranné rukavice, ať zbytečně nepřenášíte bakterie na různé předměty v bytě. Zároveň si zakryjte ústa a noc rouškou, nebo šátkem.

V případě že žijete sám, požádejte rodinu, nebo přátele, zda by vám mohli obstarat nákup. Ten pak nechají za vašimi dveřmi a vy si jej bez jakéhokoli kontaktu vezmete. V současné době nabízejí tuto službu i úplně cizí lidé, hasiči či dobrovolníci, kteří rádi zajistí léky či potraviny lidem, kteří jsou na vše sami.

Doporučenou karanténu, kterou ale nikdo striktně nekontroluje má nyní celý stát. Nařízení zní jasně – z práce domů, maximálně pro léky a na nákup. Možná se musíte dopravovat MHD do zaměstnání, proto doporučujeme nosit ochranné rukavice, abyste se zbytečně nedotýkali madel. Nošení roušek má smysl a nyní je po celé ČR povinné. Pobyt na čerstvém vzduchu není zakázán, ba naopak. Pochopitelně se však nechoďte procházet do centra města, ale do přírody, kde mnoho jiných osob nepotkáte.

Karanténa

Porušení nařízené karantény

Jsme inteligentní společnost, a tak bychom karanténu měli ve vlastním zájmu dodržovat. Samozřejmě se ale najdou tací, kteří ji poruší. Policie by měla v následujících dnech dostat seznamy těch, kteří mají nařízenou karanténu a začne tak jejich kontrola. Případné tresty mohou dosahovat až 3 mil.Kč. Reálné tresty zatím nepadly.

V nouzovém stavu se však nevyplácí ani vtipkovat. Mladík z Ústecka šířil poplašnou zprávu o svém nakažení koronavirem a tím, že v obchodech olizuje pečivo. To se mu však záhy vymstilo a skončil v rukou kriminální policie. Kromě pokuty mu hrozí až 8 let vězení.

Práce a karanténa

Pokud máte nařízenou karanténu a nemůžete pracovat z domova, zaměstnavatel vám vyplácí 60% z vašeho obvyklého platu. V případě, že však vznikne překážka na straně zaměstnavatele, který pro vás v tuto chvíli nemá práci, náleží vám odměna ve výši vašeho platu, tudíž 100%. Stejných 100% dostanete i při práce vykonávaní z domova.

Rodiče dětí do 10 let mohou pobírat ošetřovné opět ve výši 60% běžného platu (rozpočítáno na dny). To lze však čerpat pouze 9 dní, samoživitelé pak čerpají až 16 dní. Po uplynutí této doby, můžete stále zůstat doma s dítětem, ze zaměstnání jste omluveni, avšak jste již doma zadarmo. V současné době by vláda měla jednat o prodloužení lhůty ošetřovného.

Abyste nepřišli o značnou část rodinného rozpočtu, jednou z možností je také vybrání si dovolené.

Kontakt s lidmi

Kontakt s lidmi bychom měli omezit na minimum. Nikdy bohužel nevíte, zda není vaše kamarádka, nebo třeba klidně maminka přenašečem. Zejména na začátku onemocnění totiž nemusí mít žádné příznaky. Nevykupujme obchody, potravin máme všude dostatek. Doporučujeme však, udělat větší nákup na týden, klidně dva, abyste do obchodu museli co nejméně. Nejvíce ohroženou skupinou jsou senioři. Dojděte na nákup svým babičkám, tetičkám, nebo klidně sousedům a eliminujte tak jejich kontakt s lidmi. Uděláte dobrý skutek a potěšíte druhé.

Pokud však musíte ven, dodržujte alespoň následující doporučení. Nošení roušek má smysl a v současné době je i povinné. Rouška nechrání před bakteriemi vás, ale zejména okolí. Logicky tak v případě, kdy nosíme všichni roušky, dochází k menšímu přenosu zákeřných bakterií. Internetem koluje slogan ,,Moje rouška chrání tebe. Tvoje rouška chrání mě.“ Držte si odstup od ostatních alespoň 3 metry. Pokud váháte, zda nastoupit do výtahu se sousedem, raději jděte pěšky, nebo jeďte až za ním.

Výzva na závěr

Buďme k sobě v těchto dnech ohleduplní. Dbejte na dostatečnou hygienu rukou, chraňte se rouškou nebo čímkoli jiným a pokud to není nezbytně nutné, nechoďte ven a omezte kontakt s lidmi. Zároveň však nepanikařte, stres oslabuje imunitu, kterou můžete podpořit například větším přísunem vitamínu C. Pokud se budete chovat zodpovědně, vrátíme se brzy k normálnímu životu, na který jsme zvyklí.

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a ČVUT natočilo nové video, které informuje občany o tom, jak se správně chránit proti onemocnění koronavirem. Skrze krátké vyprávění si můžete společně s Alenou projít jednoduché každodenní kroky, které pomohou ochránit zdraví vás i vašich blízkých. Posuďte sami, že karanténa nemusí být jen nepříjemná. Důležité je zůstat v psychické pohodě a pobyt doma si také zpříjemnit.