banner koronavirus

Jak dlouho přežije koronavirus na povrchu?

Koronavirus ve vzduchu

Koronavirus přežije ve vzduchu tři hodiny, tvrdí američtí vědci.
Koronavirus může být v kapénkách vznášejících se ve vzduchu nebezpečný i několik hodin, na některých typech povrchu může přežívat i dny. Naznačuje to nová americká studie. Závěry publikované odborným časopisem New England Journal of Medicine mohou podle agentury Reuters posloužit jako vodítko pro prevenci nemoci Covid-19, která už má ve světě asi 8000 obětí.

Koronavirus na plastu

Virus na plastu vydrží až tři dny! Podle týmu výzkumníků z institutu NIAID, který je součástí amerického Národního ústavu zdraví (NIH), ale kapénka uvolněná při zakašlání či kýchnutí může jiného člověka nakazit i o tři hodiny později.

Nejkratší životnost koronaviru byla na mědi, kde při pokusu zůstal nebezpečný jen čtyři hodiny, pak už se stal neaktivním.

Koronavirus na dřevě

Na dřevě koronavirus vydří velmi dlouho – celé 4 dny.

Stabilitu viru výrazně ovlivňují vnější faktory – vlhkost vzduchu, teplota, ventilace vzduchu v uzavřených prostorách nebo i kvalita vzduchu. Výzkumníci doporučují, abychom výsledky vnímali spíše jako doporučení. 

Koronavirus na papíru/kartonu

Virus na klasickém kartonu vydrží až jeden den.

Další materiály: sklo, keramika a standardní kovové povrchy, na nich viry přežijí 2-3 dny. Na polypropylenu přežije až 16 hodin a z hliníku zmizí do 8 hodin.

Přestože koronavirus na některých površích vydržel dlouho, podle studie se jeho koncentrace značně snížila. Vědci proto odhadují, že doba rozpadu poloviny množství koronaviru – takzvaný poločas – se pohybuje kolem třinácti hodin na oceli a šestnácti hodin na plastu.

Vzhledem k tomu, že experiment probíhal na stabilním povrchu, který byl udržován při pokojové teplotě a mírné vlhkosti, bude skutečná doba přežití koronaviru jiná, upozorňuje Forbes. Třeba běžný balík při přepravě prochází mnohem tvrdšími podmínkami.

Výsledky koronaviru tak potvrzují dříve uváděná doporučení. Je potřeba dodržovat základní hygienické návyky a hodně si mýt ruce hlavně po kontaktu s plastem a nerezovou ocelí.