banner koronavirus

Fakta a mýty o koronaviru (COVID-19)

Nepřenáší se přes domácí zvířata

Přestože virus nejspíš pochází ze zvířecí říše, nákaza se nyní šíří z člověka na člověka. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se lidé nemusí bát, že by je koronavirem nakazil například jejich domácí mazlíček.

Přenáší koronavirus komáři?

Nový koronavirus NEMŮŽE být přenášen kousnutím komárů. Nový koronavirus je respirační virus, který se šíří primárně prostřednictvím kapiček vznikajících, když infikovaná osoba kašle nebo kýchá, nebo prostřednictvím kapiček slin nebo výtoku z nosu.

Komár přenos koronaviru

Mohu koronavirem nakazit svého psa či kočku?

NE Vaše domácí zvíře sice může po kontaktu s nakaženou osobou vykazovat přítomnost viru v těle, nicméně jeho hladina je velice nízká a pro zvíře nepředstavuje žádné zdravotní riziko.

Může být koronavirus na balíčku z číny?

Ne. Balíčkem z Aliexpressu se nenakazíte. Světová zdravotnická organizace analyzovala přežití koronaviru na cizích předmětech a zjistila, že koronavirus nemůže přežít na neživých předmětech delší čas. Pokud tedy přijmete zásilku z Číny, nemůžete se nakazit koronavirem.

Je Koronavirus obdobou chřipky?

Ne tak úplně. I když se nakažení koronavirem projevuje hodně podobnými příznaky, jak je tomu u chřipky. Vědci zjistili, že u koronaviru může jedinec nakazit v průměru 2,2 člověka. Pro srovnání, u chřipky to je 1,3 člověka. To vysvětluje, proč se virová infekce koronaviru šíří tak rychle.

Pomůže na koronavirus pití alkoholu?

Pití alkoholu na koronaviru nepomůže. Alkoholové přípravky (cca 70 % a vyšší obsah alkoholu) jsou účinnou dezinfekcí povrchů a rukou.

Je nakažlivější než SARS a MERS

Koronaviry nejsou pro lidstvo žádnou novinkou. Mohou způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže a teploty. Ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

První případy SARS se objevily v listopadu 2002. Nákaza se ve velkém šířila přibližně půl roku a do června 2003 jí podlehlo 774 lidí, 8 096 bylo nakaženo. Úmrtnost tady dosáhla přibližně 10 procent.

Video o nákaze koronaviru Covid-19