banner koronavirus

Jak dlouho přežije koronavirus?

Zjistili jsme, že životaschopný virus lze detekovat v aerosolech až tři hodiny po aerosolizaci, až čtyři hodiny na mědi, až 24 hodin na kartonu a dva až tři dny na plastu a nerezové oceli,“ uvádí podle Forbesu studie.

Přestože koronavirus na některých površích vydržel dlouho, podle studie se jeho koncentrace značně snížila. Vědci proto odhadují, že doba rozpadu poloviny množství koronaviru – takzvaný poločas – se pohybuje kolem třinácti hodin na oceli a šestnácti hodin na plastu.

Koronavirus přežije ve vzduchu tři hodiny, tvrdí američtí vědci

Vzhledem k tomu, že experiment probíhal na stabilním povrchu, který byl udržován při pokojové teplotě a mírné vlhkosti, bude skutečná doba přežití koronaviru jiná, upozorňuje Forbes. Třeba běžný balík při přepravě prochází mnohem tvrdšími podmínkami.

Nejkratší byla jeho životnost na mědi, kde při pokusu zůstal nebezpečný jen čtyři hodiny, pak už se stal neaktivním.

Jedno zakašlání, tři tisíce kapiček

Zpravodajský web BBC uvádí, že jediné zakašlání může do vzduchu rozptýlit až 3000 takovýchto kapiček. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), Světová zdravotnická organizace (WHO) i další instituce proto zdůrazňují, že důkladné mytí rukou a dezinfikování často používaných ploch je klíčové při snaze omezit šíření nemoci Covid-19.